Jeżyki – Wycieczka do Czech

„Bezpečně světem“ (reg. č.CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_013/0003210)

PROJEKT CZESKO- POLSKI ,, BEZPIECZNIE PO ŚWIECIE”

Termin realizacji projektu: 01.09.2022r.- 28.02.2023r.

W ramach projektu ,,Bezpiecznie po świecie”,  w pierwszy weekend września, odbyło się spotkanie integracyjne pedagogów z Polski i Czech, na którym ustalono terminy wizyt i działań w ramach projektu.

Uczestnicy wzięli udział w seminarium metodycznym z przedstawicielem BESIP, na którym omówiono zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci w wieku przedszkolnym.

W dalszej części wizyty udaliśmy się do muzeum Tatra Koprivnice celem zwiedzenia wystawy poświęconej unikatowej kolekcji czeskiej marki ,,Tatra”. Wieczory spędzałyśmy na integracji, wymianie doświadczeń, nowatorskich metod pracy oraz ustalałyśmy szczegóły zaplanowanych aktywności.

4 października na sali Szkoły Podstawowej nr 3 w Głubczycach, odbyło się pierwsze spotkanie dzieci polskich i czeskich, na którym przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami w konkretnych sytuacjach, z przedstawicielami służb specjalnych: policją, strażakami i ratownikami medycznymi. Policjanci przypomnieli zasady ruchu drogowego, wyjaśnili znaczenie znaków drogowych i omówili zasady zachowania się w sytuacji kolizji drogowej. Była symulacja wypadku drogowego z udziałem służb mundurowych, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Ratownicy medyczni z udziałem dzieci opatrywali rany i udzielali wskazówek, jak postępować w sytuacjach: utraty przytomności, zatrzymania akcji serca, zakrztuszenia się i oparzeniach.

 Drugim działaniem w ramach projektu była wycieczka, 20 października dzieci z grupy ,,Jeżyki” i ,,Pszczółki” do Ostrawy. W tym dniu na dzieci polskie i czeskie czekało mnóstwo atrakcji. Po powitaniu, wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu, zostały podzielone na cztery grupy mieszane. Pierwszą atrakcją była przejażdżka autobusem piętrowym po ulicach Ostrawy. Dzieci miały okazję zobaczyć: Stadion Bazaly, Zoo, Kopalnię Michała i Nowy Ratusz.

Następnie uczestnicy wycieczki wybrali się do miasteczka drogowego, gdzie przypomniane zostały przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe oraz ich znaczenie. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej, młodzi drogowcy założyli kaski i wypożyczyli pojazdy: rowery, hulajnogi, na których zgodnie z przepisami, poruszali się po wyznaczonych uliczkach. Kolejną atrakcją była wizyta w ,, Muzeum Ognia”. Tam czekała na dzieci krótka lekcja na temat zawodu strażaka, podczas której poznały pojazdy strażackie, mundury, dokumenty i zdjęcia pokazujące historię pożarnictwa w Czechach, od czasów średniowiecznych do współczesnych. Przedszkolaki widziały także sytuacje, z jakimi w swojej pracy, mają na co dzień do czynienia strażacy, czyli: pożar budynku, wyciek niebezpiecznych substancji oraz wypadek komunikacyjny. Największym zainteresowaniem okazał się jednak film interaktywny z życia zwykłej jednostki strażackiej oraz pokaz nowoczesnych technik ratowniczych, stosowanych przy zagrożeniach.

 Po zakończeniu części edukacyjnej, przyszedł czas na wspólne zabawy dzieci w ogrodzie przedszkolnym, lunch i relaks. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe, pełne wrażeń i z upominkami wróciły do swojego rodzinnego miasta. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego projektu, a w szczególności: Lence Sebestikovej z  MŠ Šafaříkova, Sarce Kralovej z MŠ Lechowiczova i managerowi projektu Miroslavie Svancerovej.

Agnieszka Biśta i Maria Zaryczańska.

Skip to content